Leczenie farmakologiczne nadwagi i otyłości
Dzięki rozwojowi współczesnej medycyny aktualne coraz szerzej dostępne są skuteczne metody leczenia farmakologicznego nadwagi i otyłości. Choć farmakoterapia stanowi istotne wsparcie w leczeniu otyłości, jednak nie może zastąpić zmian stylu życia – poprawy wyborów żywieniowych oraz właściwej aktywności fizycznej. Wprowadzenie leków może jednak istotnie ułatwić przestrzeganie zaleceń dietetycznych, zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z otyłością i przyczynić się do poprawy zdrowia oraz jakości życia pacjenta z chorobą otyłościową.
Leczenie farmakologiczne nadwagi i otyłości jako uzupełnienie diety o obniżonej kaloryczności i zwiększonej aktywności fizycznej jest wskazane w celu zmniejszenia masy ciała u dorosłych pacjentów z wyjściową wartością wskaźnika masy ciała (body mass index – BMI):
- BMI co najmniej 30 kg/m² (otyłość),
- BMI w przedziale 27–29,9 kg/m² (nadwaga) przy współistnieniu co najmniej jednego powikłania nadwagi lub otyłości, np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych czy obturacyjnego bezdechu sennego.
Farmakoterapia wskazana jest szczególnie jeśli zmiana stylu życia po 3–6 miesiącach nie przynosi oczekiwanej redukcji masy ciała (co najmniej 5% masy początkowej). Przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki, aby wykluczyć przeciwwskazania, ryzyko interakcji lekowych oraz zapoznać pacjenta z możliwymi skutkami ubocznymi i kosztami leczenia. W przypadku kobiet w wieku rozrodczym konieczne jest jednoczesne stosowanie skutecznej antykoncepcji. Czas trwania farmakoterapii dostosowany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Zwykle zaleca się stosowanie leków przez co najmniej rok, a w niektórych przypadkach wymagana jest długotrwała terapia. Zalecane jest aby czas leczenia farmakologicznego został wykorzystany przez pacjenta szczególnie nad utrwaleniem zmian stylu życia, które umożliwią utrzymanie zredukowanej masy ciała także po odstawieniu farmakoterapii.
Na terenie Unii Europejskiej aktualnie 5 leków posiada rejestrację do leczenia nadwagi i otyłości, są to: orlistat, preparat złożony z naltreksonu i bupropionu, liraglutyd, semaglutyd, tirzepatyd. Każdy z tych leków różni się mechanizmem działania, skutecznością, sposobem podawania oraz profilem działań niepożądanych. Ich wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, w tym wpływu na czynniki metaboliczne i ryzyko sercowo-naczyniowe, które są kluczowymi aspektami leczenia.
Z myślą o pacjentach z chorobą otyłościową, przedstawiamy Państwu nasz program leczenia nadwagi i otyłości oparty na wsparciu specjalistów różnych dziedzin (obesitolog, psychodietetyk, kardiolog, radiolog, fizjoterapeuta, bariatra)

T: +48 533 133 066
w sprawach pilnych proszę o SMS
E: rejestracja@twojkardiolog.pro

Os. Złotego Wieku 23
31-617 Kraków
Budynek przychodni lekarskiej
gabinet 104, 1 piętro

Bezpłatny parking bezpośrednio przy budynku przychodni lekarskiej.
Wjazd na parking od ulicy Wawelskiej.

Przystanek autobusowy: Os. Złotego Wieku 03 (50 m) linie: 123, 139, 178, 182
Przystanek tramwajowy: Os. Złotego Wieku 02 (100 m) linie: 9, 14, 16